Prepojenie Chopku sa stáva realitou

Pridané dňa 1.10.2012 - Autor: SKI INFO.SK

Funitel v Jasnej

Funitel v Jasnej

Dlhoročné čakanie na lanovku, spájajúcu obe strany Chopku, sa skončilo. Do Jasnej dorazili kabínky špeciálnej lanovky Funitel a prvý krát boli inštalované. Už onedlho lanovku čakajú záťažové testy, ktoré budú jedným z posledných krokov k tomu, aby sa na nich mohli voziť od zimnej sezóny lyžiari.

Sen mnohých lyžiarov i turistov sa čoskoro zmení na realitu. Stredisko Jasná Nízke Tatry sa popýši ďalšou novinkou, ešte len 14-tou lanovkou tohto druhu na svete, špeciálnou lanovkou Funitel, ktorá umožňuje prevádzku pri rýchlosti vetra až do 120 km/hod..Prvú lanovku pre 24 osôb sa podarilo umiestniť na laná v týchto dňoch.

Prepravná kapacita novej lanovky bude 2 480 os./hod., každá z 22. kabín prekoná vzdialenosť viac ako 2000 metrov z Priehyby na Chopok a zdolá prevýšenie 655 metrov. V porovnaní so sedačkovými lanovkami sa dopravná rýchlosť zvýši na 7 m/s. Návštevníci Nízkych Tatier sa zo severnej strany na vrchol Chopku dostanú za komfortných 6 a pol minúty. Prvých lyžiarov by mala lanovka z Priehyby na Chopok vyviezť už v decembri. Tomuto však budú predchádzať záťažové testy, ktoré lanovku čakajú už o niekoľko týždňov.


Momentálne v stredisku prebiehajú dokončovacie práce na nástupnej a výstupnej stanici lanovky a terénne úpravy. Okrem tejto lanovky sa môžu lyžiari už túto zimu tešiť aj na lanovku Twinliner, špeciálny vláčik, ktorý lyžiarov vyvezie z Bielej púte na Priehybu, na nástupnú stanicu Funitelu a z južnej strany na 15-miestnu kabínkovú lanovku z Kosodreviny na Chopok.